Weigh & Pay Raw Ingredients

Weigh & Pay raw ingredients smorgasbord for make it yourself body care and cleaning products.

Argan Oil Organic Deodorised ($ per 100g)

by Weigh & Pay Smorgasbord
$21.00

or make 4 interest-free payments of $5.25 AUD fortnightly with Afterpay More info

Our Argan Oil is grown in Morroco and is Australian Certifieed Organic and is of the highest quality.

Argan Oil is a highly sought after oil due to its high concentration of oleic, lineoic and essential fatty acids. As it is only grown in specific areas it is considered one of the rarest oils. 

Due to its regenerative, restoring, and strengthening capabilities, it is widely used in skin, hair and nail care products. Argan Oil provides powerful conditioning and strengthening benefits to dehydrated hair, as well as excellent moisturising properties to help restore and restructure dry, chapped skin.

Like many of the Argan Oils sold for use in skin and hair care, this version of Argan Oil has been Deodorised, making it perfect for those seeking an Argan Oil with all of the same properties and benefits but without the strong unpleasant smell.

 

Botanical Name: Argania spinosa

Other Names: Argan Oil Virgin

Obtained From: Nut

Method of Extraction: Cold Pressed

Country of Origin: Morocco

Appearance: Viscous, Yellow Oily Liquid with an intensive odour

Popcorn Kernels Organic($ per 100g) - 3101

by Weigh & Pay
Sold out
$0.70

Organic popcorn makes a great light snack and is quick and easy to prepare. This particular variety of corn has a high hard-starch content that "explodes" through the hull when heated to give excellent popping results.

To pop, heat 3 tablespoons of coconut oil per 1/4 cup of popcorn. Heat the oil in a saucepan and add 3 or 4 popping corn into the pot and when they pop, it is time to add the rest of the popping corn. Put the lid on, and give the pot a good shake to coat the popping corn and wait for the show. Once the popping stops, remove from heat, add a little salt or melted butter and enjoy!

 

* Please Note: The price reflected is per 100 grams. If you order 1 unit of product, you will get 100g. If you would like a kilogram, for example, then you would select 10 units as 10 x 100grams = 1 kg.